W naszym centrum medycznym diagnozujemy przyczyny i leczymy otyłość, wykorzystując sprawdzone i nowoczesne metody leczenia, zgodne z najnowszą wiedzą medyczną. Koordynujemy proces leczenia prowadzony wraz z dietetykiem, psychologiem oraz specjalistami od aktywności fizycznej.

Czym jest nadwaga?

Nadwaga to stan, poprzedzający rozwój otyłości, w którym nadmiar zjedzonej energii zostaje zmagazynowany w tkance tłuszczowej, dlatego nazywana jest również przedotyłością.

Czym jest otyłość?

Otyłość to złożona choroba przewlekła, do jej powstania może przyczynić się wiele czynników tzw. środowiskowych, czyli nieprawidłowe odżywianie i mała aktywność ruchowa, a także psychologicznych, metabolicznych i hormonalnych. Specjaliści badający tę chorobę coraz częściej podkreślają jak duży wpływ na powstawanie otyłości ma nieprawidłowa praca hormonów odpowiedzialnych za przesyłanie do mózgu sygnałów głodu i sytości. Czynniki te zwykle nie występują pojedynczo. Dlatego też konieczne jest diagnozowanie przyczyn otyłości u każdego chorego indywidualnie. Patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie to objaw choroby – otyłości. Otyłość stanowi zagrożenie zdrowia i życia, ponieważ przyczynia się do wielu poważnych schorzeń.

Jak leczyć otyłość?

Otyłość jest chorobą – dlatego należy ją konsekwentnie leczyć, a nie tylko walczyć z nią! Celem leczenia otyłości nie jest szybka i znaczna utrata kilogramów, ale poprawa ogólnego stanu zdrowia i jakości życia. Początkowo powinno się uzyskać redukcję masy ciała o 5-10% masy początkowej w czasie 3-6 miesięcy, następnie przez 3-6 miesięcy należy utrzymać ten efekt, a później uzyskać kolejne 5-10% zmniejszenie masy ciała. Takie działania pozwolą na uzyskanie trwałych rezultatów. Żeby je uzyskać trzeba zacząć od zmiany trybu życia, czyli trwałej zmiany nawyków żywieniowych oraz trwałego zwiększenia aktywności fizycznej. Trzeba też uważać, by nie dać się skusić rozmaitym podszeptom do chodzenia „na skróty”. „Zrzucenie” kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów nie jest łatwe. Wymaga dużej pracy i wysiłku. Dlatego nie wolno decydować się na podejrzane diety czy nieznane preparaty. Owszem, na rynku są dostępne różnego rodzaju tabletki i środki odchudzające. Jednak nie powinniśmy ich zażywać samodzielnie tylko konsultować z lekarzem. Każdy człowiek jest przecież inny. Dlatego zdrowe i skuteczne leczenie otyłości powinno odbywać się pod okiem lekarza i dyplomowanego dietetyka, po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań. W naszej poradni leczenia otyłości pacjenci otrzymują pomoc z zakresu zachowawczego leczenia otyłości. W leczeniu zachowawczym podstawę stanowi leczenie żywieniowe, zwiększenie aktywności fizycznej i wsparcie psychologiczne. Czasem wskazane jest zastosowanie farmakoterapii.