Dieta (z greckiego: „diaita”) oznacza indywidualny styl odżywiania człowieka dostosowany do jego płci, wieku, stanu fizjologicznego i zdrowia, rodzaju wykonywanej pracy, aktywności fizycznej, preferencji smakowych, temperamentu, a często też wyznawanej religii lub zasad etycznych.

Pojęcie diety i właściwego stylu żywienia należą do najmniej zrozumiałych i niewłaściwie wykorzystywanych środków w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń odżywiania. Dla większości dieta wiąże się z olbrzymimi wyrzeczeniami i nieprzyjemnościami natomiast rzadko przychodzi nam na myśl racjonalne żywienie lub modyfikacja zachowań żywieniowych.

Przy leczeniu nadwagi i otyłości, skuteczna redukcja masy ciała i utrzymanie jej na prawidłowym poziomie wymaga przemyślanego, konsekwentnego przeorganizowania sposobu odżywiania, a nie krótkotrwałej rewolucji, która przewraca życie do góry nogami. Drogą do sukcesu, nie będzie zatem kolejna „dieta cud”, tylko powolna, ale za to konsekwentna zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania w kierunku „zdrowego stylu życia”.